„Конечно дома“: Икеа се прости од Ангела Меркел (ФОТО)

Вчера заврши една ера. По 16 години Ангела Меркел му ја предаде сојузната канцеларија на својот наследник Олаф Шолц.

Скриншот

Од поранешната канцеларка Ангела Меркел се прости и шведската компанија Икеа.

Компанијата и изрази почит на поранешната германска канцеларка со реклама која вчера се појави во два германски весници, Зидојче цајтунг и Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Како што можеше да се види на социјалните мрежи, каде спомнатата реклама се рашири со неверојатна брзина, прикажана е жена која личи на Ангела Меркел.

Таа седи во фотелја на Икеа со прекрстени раце – препознатливата поза на Меркел.

„Конечно дома“, пишува под фотографијата.

Шолц вчера ја презема канцеларската функција порачувајќи дека сака Германија да ја поведе во светла иднина.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе