Конечно доаѓа олеснување за Венеција (ВИДЕО)

Во Венеција ќе се почувствува олеснување по двата дена поплави. Според прогнозите, нивото на водата ќе се спушти и се очекува училиштата повторно да проработат, соопштија градските власти.

Меѓутоа, за другите делови од Италија прогнозата е сѐ уште лоша. Италијанската цивилна заштита предупреди на понатамошни поплави во следните денови, особено во Тоскана и во регонот околу Болоња.

Околу 70 отсто од Венција беше под вода вчера кога нивото на водата се каќи 150 сантиметри над нивото на морето.

Плоштадот на свети Марко, најниската точка во градот, беше поплавен и затворен за туристите, а градот под заштита на УНЕСКО беше погоден од третата поплава за помалку од една недела.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе