Супертајфун Мангкат

Кон Филипините се приближува нешто многу посилно од Флоренс

Супертајфунот Мангкат се приближува кон Филипините, и околу четири милиони луѓе во северниот дел на земјата се загрозени, објави Си-ен-ен.

Мангкат е посилен од ураганот Флоренс, кој удри во источниот брег на САД, со ветрови со брзина до 285 километри на час, со што Мангкат според јачина е еднаков на ураган од петта категорија, наведе Си-ен-ен.

За сега, е извршена превентивна евакуација на нешто повеќе од 9.000 луѓе, соопштија властите на Филипините.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте во четвртокот свика состанок на Советот за природни катастрофи, на кој е одлучено воочи ударот на супертајфунот да бидат преземени вонредни мерки.

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе

Охрид, најголемиот и најпосетен туристички центар во Македонија, балканскиот Ерусалим и европскиот бисер, се менува со брзина на светлината.

повеќе