Командантот на КФОР од хеликоптер ги надгледувал премините меѓу Србија и Косово (ВИДЕО)

На фејсбук страницата на КФОР е наведено дека како одговор на неодамнешниот развој на настаните на северот на Косово, меѓународната мисија го зголемила бројот на патрили на административните премини Јариње и Брњак.

EPA-EFE

„КФОР продолжува со непристрасниот, робусен, агилен и флексибилен став за да се носи со сите можни непредвидени околности. Генералот (Франко) Федеричи останува во тесен контакт со сите вклучени страни, за да придонесе на брза деескалација“, се наведува.

Се додава дека КФОР останува фокусиран на секојдневната примена на својот мандат кој произлегува од резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации „за да овозможи заштитена средина и слобода на движење за сите заедници кои живеат на Косово“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе