Командантот на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол (ВИДЕО)

Командантот на украинскиот ултранационалистички баталјон Азов Денис Прокопенко ѝ се обрати на јавноста и кажа дека во Азовстал добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да ги спасуваат животите на борците.

EPA-EFE

Според него, сите цивили од Азовстал се евакуирани, а на тешко ранетите војници им е пружена медицинска помош. Тие мора да бидат одведени во област под украинска контрола.

Во тек е вадењето на телата на загинатите бранители на Азовстал, кажа Прокопенко.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе