Колку ја чини Црна Гора криминалот

Криминалот минатата година го оштетил буџетот на Црна Гора за околу 36,4 милиони евра, што е значително повеќе во однос на претходната година, соопшти црногорската полиција.

EPA-EFE

Секторот за борба против организираниот криминал и корупцијата на надлежните државните обвинителства им поднел 181 кривична пријава со кои се процесирани 446 физички и 116 правни лица, пренесува РТЦГ.

Со поднесените кривични пријави е опфатена материјална штета која се проценува на околу 76 милиони евра и за околу 44 милиони евра поголема во однос на штетата од 2019 година.

„Направената штета на буџетот на Црна Гора се проценува на околу 36,4 милиони евра (во 2019 година била 16,1 милион), додека штетата за правните лица изнесува околу 39,6 милиони евра (во 2019 15,8 милиони), и во двата случаи е значително повеќе во однос на штетата од 2019 година“, соопшти црногорската полиција.

Минатата година биле процесирани осум отсто повеќе лица во однос на 2019 година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе