Анкара

„Колапс на ОН, Турција нема да дозволи кражба на Ерусалим“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ОН „колабрирале“ пред настаните во Газа, пренесе Ројтерс.

Израелските сили во понеделникот во Газа убија 60 палестински демонстранти, во моментот кога САД ја преселија својата амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Истовремено Ердоган порача дека „Турција нема да дозволи Израел да го украде Ерусалим од Палестинците“, пренесе Ројтерс.

Турскиот претседател рече и дека Анкара ги притиска земјите-членки на Советот за безбедност на ОН да бидат поактивни.

Како што истакна Ердоган, шефот на неговиот персонал и турското Министерство за надворешни работи работат на евакуација на повредените од Газа.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе