Кои се најскапиот и најевтиниот град за живот во светот

Најголемиот град во Израел Тел Авив е најскап во светот, покажува анализа објавена денес во британскиот магазин Економист.

EPA-EFE

Тел Авив ја презема водечката позиција од францускиот главен град Париз, кој сега се наоѓа на второто место со Сингапур.

Зад овие три града следат Цирих, Хонг Конг и Њујорк.

Анализата на трошоците за живот направена за оваа анализа опфатила 173 држави, а споредувани се над 200 производи и услуги.

Најголем пад на листата на најскапи градови бележи Рим. Главниот град на Италија падна од 32 на 48 место.

Највисоката цена на бензинот е во Хонг Конг – 2,5 долари по литар.

За најевтин град за живот е прогласен сирискиот главен град Дамаск.

Со анализата е утврдени дека проблемите во синџирите за набавка и антиепидемиските мерки кои ги ограничија производството и трговијата придонеле на порастот на трошоците за живот во многу градови.

Трошоците за транспорт пораснале поради растот на цените на горивата, а забележан е значителен пораст на цените на тутунот, производите за лична хигиена и забавни содржини.

Ова е поредокот на десетте најскапи градови: Тел Авив, Париз, Сингапур, Цирих, Хонг Конг, Њујорк, Женева, Копенхаген, Лос Анџелес и Осака.

Следат Осло, Сеул, Токио, Виена, Сиднеј, Мелбурн, Хелсинки, Лондон, Даблин, Франкфурт и Шангај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе