Коха: Могерини испраќа тим за надгледување на изборите на Косово

Косовската централна изборна комисија потпиша договор со канцеларијата на ЕУ за набљудувачка мисија на предвремените парламентарни избори на Косово на 6 октомври.

Приштинска Коха диторе пишува дека шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ќе испрати тим кој ќе го надгледува текот на изборите.

Заменик шефот на канцеларијата на ЕУ во Приштина, Рикардо Сери, прецизираше дека тоа ќе биде петти пат ЕУ да го следи изборниот процес на Косово и додаде дека Мисијата на ЕУ и претходно ѝ давала на централната изборна комисија препораки, но дека тие не биле спроведени на претходните избори.

Според него, договорот подразбира пристигнување на тим кој ќе ги надгледува изборите, а шефот на тимот, како што кажа, ќе го именува шефицата на дипломатијата на ЕУ во заминување Федерика Могерини.

Претседателката на косовската изборна комисија Валдете Дака кажа дека набљудувањето на изборите е еден од најважните сегменти на изборниот процес и порача дека потпишувањето на тој договор претставува спремност на изборната комисија да го унапреди изборниот процес.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе