Коха диторе: Макрон организира самит Белград-Приштина, се знае и датумот

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да организира самит на делегации на Србија и Косово следниот месец во Париз, пренесува приштинскиот весник Коха диторе.

EPA-EFE

Станува збор за средба што треба да покаже дека покрај Соединетите Американски Држави, и Европската Унија е активна со својот претставник Мирослав Лајчак, кој е во тридневна посета на Косово.

Коха дознава дека Макрон планира да ги собере претставниците на Белград и Приштина на 17 јули.

Претходно, самитот како германско-француска иницијатива требаше да биде одржан на 1 јули минатата година, но беше откажан поради царините од 100 отсто на српската стока.

Тогашниот премиер на Косово Рамуш Харадинај, и покрај барањата на Франција и Германија, одби да ги укине царините.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе