Клучна американска сојузна агенција сè уште ја нема признато победата на Бајден

Клучна сојузна агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по американските избори и да го признае Џо Бајден за победник соопшти денес дека сè уште не ја одобрила транзицијата, но дека за тоа ќе го извести Конгресот следната недела.

EPA-EFE

Портпаролката на американската Управа за општи работи (ГСА) кажа дека заменичката шефица на ГСА Алисон Бригати ќе разговара со претседателката на Претставничкиот дом и републиканските пратеници во четири одбори на Претставничкиот дом на 30 ноември, на барање на демократите.

Притисокот продолжува да расте врз малку познатата сојузна агенција чие формално признавање на резултатите од американските избори е клучно за преносот на власта од администрацијата на Трамп на тимот на Бајден, што се смета за важно за националната безбедност, одговорот на пандемијата на ковид-19 и други клучни области.

Шефицата на ГСА Емили Марфи сè уште не го „утврдила“ победникот на изборите и официјално не ја одобрила транзицијата. А Бајден треба да ја преземе должноста на 20 јануари.

На национално ниво, Џо Бајден на изборите доби речиси 80 милиони гласа, додека актуелниот американски претседател Трамп освои 74 милиони гласа.

Бајден освои 306 електорски гласа, во однос на 232 освоени од Трамп.

Трамп, меѓутоа, и понатаму бара од републиканската партија да се „бори“ и да не им дозволи на демократите „да ги уништат доказите“ за изборна измама.

Меѓутоа, од него полека се дистанцираат дури и неговите републиканци и повикуваат на почеток на постапката на транзиција.

Клучна американска сојузна агенција сè уште ја нема признато победата на Бајден

Клучна сојузна агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по американските избори и да го признае Џо Бајден за победник соопшти денес дека сè уште не ја одобрила транзицијата, но дека за тоа ќе го извести Конгресот следната недела.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе