Клинтон до косовските лидери: Беше потребна храброст да го оставите оружјето и да облечете костуми (ФОТО+ВИДЕО)

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон им се обрати денес на косовските политичари.

Клинтон при обраќањето во Приштина, каде што беа присутни и косовските лидери, истакна дека била потребна храброст да го „спуштат оружјето, да облечат костуми и да стават вратоврски“, но дека сега ќе им биде потребна поинакква храброст.

Поранешниот американски претседател на плоштадот Скендербег, каде што се одбележува 20-годишнината од влегувањето на НАТО на косовската територија, кажа дека пред две децении била потребна голема храброст за „борбата за вашите животи, домови и вашите деца“.

„Тогаш беше потребна поинаква храброст да го спуштите оружјето, да облечете костуми и да ставите вратоврски. Ќе биде потребна сосема поинаква храброст, мудрост и издржливост да замислите и изградите подобро утре“, порача Клинтон.

Бил Клинтон, еден од луѓето кој влијаеше врз одлуката НАТО да интервенира на Косово и Метохија, кажа меѓу другото дека „ја сака таа земја“ и дека за него секогаш ќе биде голема чест што бил со нив „против етничкото чистење и за слободата“.

На одбележувањето во Приштина присуствуваат и поранешната државна секретарка на САД Медлин Олбрајт и поранешниот командант на НАТО Весли Кларк.

Сегашниот изборен модел е причината и генераторот  на сите проблеми на општественото и политичпко уредување на Македонија.

повеќе

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе