Кинеските астронаути за првпат излегоа на прошетка од новата вселенска станица (ВИДЕО)

Кинеските астронаути кои пред два дена стигнаа на вселенската станица Тиангонг, денес беа на својата прва вселенска прошетка, јави кинеската државна телевизија.

Screenshot: Youtube

Астронаутите Лиу Боминг и Танг Хонгбо беа прикажани како ја напуштаат станицата во своите вселенски одела за повеќечасовна мисија во која ќе инсталираат опрема на надворешниот дел на станицата и ќе спроведат тестирања.

Ова е втора кинеска вселенска прошетка по кинескиот астронаут кој во 2008 година излезе од вселенското летало Шенжу 7. Но, таа мисија траеше само околу 20 минути.

Кинеските инженери развиле ново вселенско одело кое тежи 100 килограми, би требало да биде поудобно и да овозможи подолги мисии во вселената.

Тројцата астронаути, предводени од командантот Ни Хаишенг, стигнаа до кинеската вселенска станица пред две недели во првата кинеска мисија со човечки екипаж во последните пет години.

Таму треба да минат три месеци, а се очекува да работата на станицата, да тестираат клучни функции и да спроведуваат научни експерименти.

Вселенската станица треба да биде завршена до 2022 година.

Легенда под Главна слика

Screenshot: Youtube

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе