Кинескиот претседател во тридневна посета на Грција, се подготвува за поголеми ивестиции (ВИДЕО)

Кинескиот претседател Си Џинпинг се сретна вчера во Атина со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во време кога Кина се подготвува за поголеми вложувања во таа земја.

„Не станува збор само за соработка на две земји и соработка меѓу две култури“, кажа Си по средбата. Ова е прва посета на кинески претседател на Грција во последните 11 години, јавува кинеската државна агенција Синхуа.

„Наша должност е да ја подобриме соработката во сите сектори“ и да учиме „од големата мудрост на древните цивилизации“, напиша кинескиот претседател во колумна за грчкот весник Катимерини.

Тој на средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис потпиша неколку договори во секторите на трговијата, енергетиката и финансиите.

Грчката влада минатио месец ѝ даде на компанијата Коско зелено светло за надградбата на пристаниште во вредност од 670 милиони долари. Кина веќе вложи над 880 милиони долари во тој проект кој е клучен за трансконтиненталната иницијатива „Појас и пат“, познат како Новиот пат на свилата.

Тридневната посета на кинескиот претседател на Грција се одвива во време на растечка загриженост на Брисел за кинеското влијание во Европа.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе