Кинескиот претседател: Не планираме да водиме студена, ниту пак жешка војна со ниедна земја

Пекинг „нема намера да води ни студена, ниту пак жешка војна со ниедна земја“, порача кинескиот претседател Си Џинпинг на Генералното собрание на ОН во време на пораст на тензиите меѓу Кина и Соединетите Американски Држави.

EPA-EFE

„Ќе продолжиме да ги намалуваме разликите и да ги решаваме споровите со другите преку дијалог и преговори. Нема да одиме по тоа да работиме само на сопствената корист“, кажа Си во однапред снимениот говор на годишното собирање на светските лидери кое поради пандемијата се одржува виртуелно.

Долготрајните тензии меѓу САД и Кина зовреа за време на пандемијата и предупредија на желбата на Пекинг да преземе поголема мултилатерална улога и со тоа да ѝ се спротивстави на традиционалната водечка улога на Вашингтон.

Бидејќи коронавирусот прво се појави во Кина, Вашингтон упорно го обвинува Пекинг дека поради недоволната транспарентност при самото избивање на епидемијата го влошиле нејзиното ширење.

Кина ги отфрла тие обвинувања.

Си во говорот се заезема светот глобално да одговори на вирусот и на Светската здравствена организација да ѝ се препушти водечката улога.

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе излезат од СЗО и ја обвини светската агенција дека е кинеска марионета, што СЗО го отфрла.

„Во соочувањето со вирусот би морале да ја зајакнеме солидарноста и низ тоа да одиме заедно. Мораме да допуштиме да нѐ води науката и водечката улога да ја игра СЗО“, кажа Си. „Мора да се отфрли секој обид за политизирање на тоа прашање или стигматизација“.

Генералниот секретар на ОН Антониот Гутереш претходно вчера во обраќањето до Генералното собрание кое обединува 193 членки кажа дека мора да се направи сѐ за да се избегне нова студена војна.

Светот оди во многу опасна насока, кажа Гутереш, и порача: „Нашиот свет не може да си дозволи иднина во која двете најголеми светски економии би ја поделиле Земјата. Технолошката и економската поделба неизбежно се заканува да прерасне во геостратегиска и воена поделба“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе