Кинески службеници заспале на состанок, за казна мора да пишуваат состави

Шест службеници во централна кинеска провинција Хибеи се казнети затоа што заспале на состанок, кој, иронично, бил посветен на тоа како да се мотивираат мрзливите бирократи, пренесуваат кинеските медиуми.

Фотографиите од заспаните службеници изминативе два дена ги пренесоа голем број медиуми, во период кога кинескиот претседател Си Џинпинг се пресметува со корупцијата, самоволноста на функционерите и занемарувањето на нивните должности.

Разгранокот на кинеската Комунистичка партија во градот Сианјанг ги објави имињата на заспаните политичари, кои по казна морале да пишуваат самокритични состави и јавно да се извинат.

Историјата не е политички договор за добрососедство, туку сеопфатна студија за минатото, од која треба да се влечат поуки за сегашноста и патокази кон иднината.

повеќе

Владата и Министерстовто за култура треба да се дистанцираат од овој т.н. марш и да прекинат да го поддржуваат.

повеќе

Приказната ја почна новиот премиер со изјавата дека сме с'штиот народ, а ја продолжи екс-премиерот Георгиевски со својот пост на својот фејсбук профил.

повеќе