Филипини

Кинески Боинг 737 се сруши на аеродром во Манила (ФОТО)

Кинески Боинг на компанијата Ксиамен ерлајнс се сруши на аеродром во Манила, Филипини, јави Ерлајф.

Авион што летал од Ксиамен, Кина, кружел околу Манила околу еден час пред принудно да слета. Во вториот обид за слетување, Боинг 737-800  се лизнал од пистата што предизвикало едниот од моторите на авионот да се одвои од крилото, објави кинеската новинска агенција ЦТГН.

На фотографијата објавена на интернет се гледа авион накосен на пистата.

Сите 157 патници и осум членови на екипажот безбедно се евакуирани без повреди.

Несреќата при слетувањето се случила за време на известувања за поплави во Манила, а Групата за воздухопловна безбедност објави дека инцидентот се случил за време на силни грмотевици.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе