Кинеската војска почна со вежби околу Тајван, Тајван во состојба на готовност

Кинеската војска почна воени вежби што вклучуваат пукање во живо во водите и воздушниот простор околу островот Тајван, јави утринава кинеската државна телевизија, а пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Вежбите треба да завршат во недела напладне, според извештајот на државната телевизија.

Во исто време, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека војската на Тајван ќе продолжи да го зголемува нивото на подготвеност и соодветно ќе одговори на „непријателската ситуација“.

Кина неколку дена оваа недела спроведува насочени воени вежби во областите околу Тајван, како одговор на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Војската на Тајван внимателно ја следи „непријателската ситуација“ во Тајванскиот теснец и во близина на тајванските острови, а сите нејзини сили спроведуваат дневна обука како и обично, се вели во соопштението на тајванското Министерство за одбрана.

Властите во Тајпеј претходно во четвртокот објавија дека се сомневаат дека летале дронови над тајванските острови и дека веб-страницата на Министерството за одбрана на Тајван била хакирана, еден ден по посетата на Пелоси.

Кина почнува серија воени вежби околу Тајван како одговор на посетата на Пелоси, од кои некои треба да се одржат во рамките на 12 наутички милји поморска и воздушна територија на островот, соопшти Министерството за одбрана во Тајпеј.

Ова никогаш порано не се случило, а висок функционер на министерството го опиша потенцијалниот потег како „еднаков на морска и воздушна блокада на Тајван“.

Кина, која тврди дека Тајван е нејзина територија, во четвртокот рече дека нејзините спорови со островот се внатрешно прашање.

„Нашето казнување на застапниците за независност на Тајван од надворешни сили е разумно, законско“, објави кинеската канцеларија за прашања на Тајван.

Кинеската новинска агенција Синхуа објави дека вежбите, кои вклучуваат вежби за гаѓање во живо, ќе се одржат во шест области околу Тајван.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе