„Мило за драго“

Кина возвраќа со санкции кон американски функционери

Кина ќе воведе санкции против неколку американски функционери, вклучувајќи ги републиканските сенатори Тед Круз и Марко Рубио.

EPA-EFE

Потегот кој светските агенции го опишуваат како „мило за драго“ следи откако Вашингтон претстави санкции против кинески функционери поради Хонг Конг.

Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека ограничувањата ќе стапат на сила уште во понеделник. Мерките на одмазда следат по американските санкции против 11 функционери на Пекинг, кои ги обвинуваат за сузбивање на политичките слободи во Хонг Конг.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе