По повод текстот во Њујорк тајмс

Кина: Виновникот за украинската криза да размисли за својата улога во неа и да преземе акција за да ја ублажи ситуацијата

Кинеските власти денеска го осудија извештајот дека побарале од Русија да го одложи нападот врз Украина до крајот на Зимските олимписки игри во Пекинг, како „лажна вест“ и „многу одвратен обид“ да се сврти вниманието и да се префрли вината за конфликтот.

Фото: ЕПА

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин ги повтори обвинувањата на Кина дека Вашингтон ја испровоцирал војната без да го исклучи членството на Украина во НАТО.

„Се надеваме дека виновникот за кризата ќе размисли за својата улога во украинската криза, ќе ги преземе своите одговорности и ќе преземе практични акции за да ја ублажи ситуацијата и да го реши проблемот наместо да ги обвинува другите“, рече Ванг.

„Извештајот на Њујорк тајмс е чисто лажна вест и таквото однесување на пренасочување на вниманието и префрлање на вината на други е многу одвратно“, додаде тој.

Во написот на „Тајмс“ се цитира „извештај на западните разузнавачи“ што официјалните лица го сметаат за веродостоен.

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со својот кинески колега Си Џинпинг во Пекинг на 4 февруари, неколку часа пред свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Во заедничкото соопштение по средбата беше наведено дека „пријателството меѓу двете земји нема граници и дека нема забранети области на соработка“.

Во таа изјава Кина го поддржа противењето на Русија за натамошно проширување на НАТО и „побара да ги почитува суверенитетот, безбедноста и интересите на другите земји“.

Русија ја потврди својата поддршка за ставот на Кина кон Тајван.

„Њујорк тајмс“ рече дека не е јасно дали комуникацијата за рускиот напад врз Украина била меѓу двајца претседатели или на пониско ниво, но дека разузнавачкиот извештај покажува дека „високи кинески претставници имале одредено ниво на директно сознание за воените планови или намери на Русија пред да почне инвазијата минатата недела“.

Кина е единствената голема земја што не ја критикуваше руската воена интервенција во Украина и одби да им се придружи на американските и европските влади во воведувањето санкции кон Русија.

Земјата го поддржа ставот на Русија дека безбедноста на Москва е загрозена од проширувањето на НАТО на исток.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе