Кина: Силно ја поддржуваме Русија под водство на Путин

Министерот за надворешни работи на Кина рече дека Кина е „подготвена да ги продлабочи односите со Русија" по телефонскиот разговор со својот руски колега Сергеј Лавров.

Фото: ЕПА

Кинеското Министерство за надворешни работи објави соопштение за разговорот, каде го цитираат кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, кој вели дека „Кина цврсто ќе ја поддржи руската страна под водство на претседателот Владимир Путин“.

Кина, се наведува во соопштението, го поддржува Путин во „обединувањето и водството на рускиот народ кон надминување на тешкотиите, елиминирање на нарушувањата, остварување на стратешките развојни цели и натамошно етаблирање на Русија како голема сила на меѓународната сцена“.

Во соопштението се наведува дека Лавров и Ји „размениле мислења за Украина и за меѓународните и регионалните прашања од заеднички интерес“.

Безбедносниот аналитичар Мет Таит вели дека кинескиот тон во соопштението „значително повеќе ја поддржува“ Русија отколку што било во минатото. Инаку, тоа е прв разговор меѓу Лавров и Ји откако САД воведоа санкции против Кина, пренесува Скај њуз.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе