Кина се погласно зборува за нова војна

Си: Мора да бидеме подготвени за борба

Кинеските вооружени сили мора да го зајакнат чувството за итни ситуации и да направат сѐ што можат да се подготват за борба, рече кинескиот претседател Си Џинпинг на состанокот на военото раководство во петокот.

Кина сака да ги зајакне своите вооружени сили во екот на територијалните спорови во Јужното Кинеско Море и зголемените тензии со САД поради широкиот спектар на прашања, од трговија до статусот на Тајван.

Официјалната новинска агенција Ксинхуа рече дека на состанокот на военото раководство Си изјави дека Кина се соочува со зголемени ризици и предизвици и дека вооружените сили мора да работат на зајакнување на безбедноста на земјата.

Си, кој е исто така претседател на Централната воена комисија, рече дека вооружените сили мора да развијат стратегии за новата ера и да преземат одговорности за подготовка и водење војна.

„Светот се соочува со период на големи промени што не се видени во еден век, а Кина е сѐ уште во важен период на стратешки можности за развој“, рече тој, пренесе Ројтерс.

Си рече дека вооружените сили мора да бидат способни брзо да реагираат во итни ситуации, да ги зајакнат капацитетите за заеднички операции и да развијат нови типови на борбени сили.

Коментарите на Си следеа по неговите забелешки во средата дека Кина сѐ уште го задржува правото да употреби сила за да постигне „повторно обединување“ со Тајван и да ја спречи неговата независност.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе