Кина сака со закон да им забрани на младите да играат онлајн игри ноќе

Кина најави воведување ограничувања за малолетничко играње онлајн игри за да се намали бројот на зависници од видео игри.

Официјалните владини инструкции ќе се применуваат за сите онлајн платформи за игри кои работат во таа земја, а особено за Тенсент, кинеска компанија која се бави со социјални мрежи и видео игри.

Според новите правила, на играчите помлади од 18 години ќе им биде забрането да играат онлајн игри во работни денови од 22:00 часот до 8:00 часот наутро. Во текот на неделата ќе им биде дозволено да играат игри само 90 минути на ден, а за време на викенди и празници до три часа на ден, пренесува Си-ен-ен.

Инструкциите, исто така, утврдуваат ограничувања за износот на пари кои малолетните лица можат да ги пренесат на своите интернет сметки. Играчи на возраст меѓу 8 и 16 години за игри можат да уплатат само 200 јуани (околу 1500 денари) месечно, додека максималната месечна сума за оние од 16 до 18 години ќе биде 400 јуани (околу 3000 денари).

Предлогот за наведените инструкции вчера го објави кинеската Канцеларија за печат и публикација.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе