Најави контрамерки

Кина предупреди: Нема мирно да гледаме од страна ако САД распоредат ракети во Азија (ВИДЕО)

Пекинг денес соопшти дека „нема мирно да стои од страна“ и дека ќе преземе контрамерки доколку САД постават ракети со среден дострел во Индо-пацифичкиот регион.

Кинескиот шеф за контрола на оружјето Фу Цонг ги предупреди соседните земји да не ѝ дозволат на Америка да распореди такво оружје на нивните територии.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од Договорот за контрола на нуклеарните сили со среден дострел од времето на Студената војна со Русија.

Фу кажа дека Кина нема намера да потпише тристран договор за контрола на вооружувањето со Соединетите Држави и Русија, но дека ќе биде вклучена во разговорите за разоружување.

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер за време на состаноците кои во текот на викендот се одржуваа во Азија кажа дека Америка сака во следните месеци да разпореди ракети со среден дострел во Индо-пацифичкиот регион.

Австралиската министерка за одбрана Мелиса Прајс истакна дека таа земја нема да биде база за американските проектили.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе