Кина одбива да преговара за статусот на Тајван

Високиот кинески дипломат Ванг Ји денеска изјави дека нема простор за компромис за статусот на Тајван, кој Кина го смета за своја територија, објави Ројтерс.

Фото: ЕПА

Кина се надева дека новата американска администрација наскоро ќе го види разидувањето со политиката на старата администрација во врска со прашањето за Тајван, изјави Ванг на прес-конференцијата.

Кина и САД веќе некое време се во расправија околу статусот на Тајван.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе