Кина масовно тестира три милиони луѓе, по само неколку заразени лица

Кина почнува масовно тестирање на три милиони луѓе за ковид-19 во Тијанџин, град на северот на земјата, и тестираше 4.015 лица во болница во Шангај по регистрирањето на неколку заразени лица.

Фото: ЕПА

Националната здравствена комисија денес регистрираше седум нови домашни случаи на зараза, од кои пет во Тијанџин и два во Шангај.

Локалните власти во Тијанџин изолираа станбена зграда во која се појавија нови случаи на зараза, како и болница и градинка.

Денес тие почнуваат да ги тестираат сите жители на областа Бинхај во Тијанџин, се наведува на страницата на локалната самоуправа на социјалните мрежи.

Властите во Шангај ја затворија болницата откако маж и жена во петокот вечерта по посетата на болницата биле позитивни на тестот на ковид-19.

Вкупниот број на потврдени случаи во Кина сега е 86.414.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе