Кина испрати астронаути во својата вселенска станица како дел од историската мисија (ВИДЕО)

Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути во својата вселенска станица за првата ротација на екипаж во орбитата во историјата на кинеското вселенско истражување, со што е започната операцијата на втората населена станица во ниската орбита по Меѓународната вселенска станица на НАСА.

Фото: скриншот

Вселенското летало Шенжу-15, или Небесна палата, со три патници беше лансирано со ракета Лонг марч-2Ф од центарот за лансирање на сателити Џиукван во пустината Гоби во северозападна Кина во 23:08 часот по локално време, според државната телевизија.

Шенжу-15 беше последната од 11 мисии, вклучително и трите претходни мисии со екипаж, за составување на Небесната палата, станица со повеќе модули. Првата мисија беше лансирана во април 2021 година.

Тројката ќе ја преземе должноста од екипажот Шенжу-14 кој пристигна на почетокот на јуни. Претходните членови на екипажот се очекува да се вратат на Земјата на почетокот на декември по еднонеделното примопредавање со што исто така ќе се одреди способноста на станицата привремено да поддржува шест астронаути, што е уште еден рекорд за кинеската вселенска програма.

Вселенската станица ја доби својата сегашна „Т“ форма во ноември со пристигнувањето на последниот од трите цилиндрични модули. Станицата има проектиран животен век од најмалку една деценија, а астронаутите кои живеат таму се очекува да спроведат повеќе од 1.000 научни експерименти - од проучување на адаптацијата на растенијата во вселената до однесувањето на течностите во микрогравитација.

Небесната палата е кулминација на речиси две децениските мисии на кинеските екипажи во вселената. Кинеските вселенски летови со екипаж започнаа во 2003 година кога поранешниот борбен пилот Јанг Ливеи беше испратен во орбитата во малата бронзена капсула Шенжу-5, со што стана првиот Кинез во вселената.

Вселенската станица е и симбол на зголеменото влијание на Кина во таа сфера. Кина е изолирана од ИСС под раководство на НАСА, со тоа што американскиот закон забранува каква било соработка меѓу американската вселенска агенција и Кина.

Како дел од мисијата Шенжу-15, екипажот ќе живее и работи на вселенската станица шест месеци.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Трендот на заминување на младите од родната земја е загрижувачка појава која се случува во Македонија.

повеќе

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе