Кина ги осуди „речиси терористичките акти“ на аеродромот во Хонг Конг

Летовите од аеродромот во Хонг Конг по дводневните протести на про-демократските активисти повторно продолжија, додека кинеските официјални лица ги осудија делувањата на активистите што го парализираа меѓународниот центар како „речиси терористички акти", пренесе Гардијан.

Стотици летови биле откажани во вторникот, откако демонстрантите блокираа два терминала во најновата ескалација на 10-неделната политичка криза што го зафати градот.

Но, денес само околу 30 демонстранти останале на аеродромот и летовите започнале да полетуваат по редовно.

Ескалацијата следи по засилувањето на војната со зборови на Пекинг против демонстрантите.

Кинеската канцеларија за Хонг Конг и Макао во изјава вели дека протестите на аеродромот биле „речиси терористички акти“. Исто така, остро ги осуди нападите врз репортерот на кинескиот весник Глобал тајмс на аеродромот од, како ги опиша, насилните демонстранти.

Кина повторно изрази поддршка до властите на градот под кинеска контрола строго да ги казнат одговорните за ескалацијата на кризата.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе