Ветија „силни контрамерки“

Кина бара од Трамп да стави вето на законот за Хонг Конг

Кина бара американскиот претседател Доналд Трамп да стави вето на законот со кој се поддржуваат човековите права во Хонг Конг, одобрен вчера од Сенатот на САД.

Тие повторија дека ќе преземат „силни контрамерки“ доколку законот се усвои.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Генг Шуанг изјави дека хонгконгшкиот закон за човекови права и демократија ги поткопува и интересите на Кина и интересите САД во таа полуавтономна територија.

Законот предвидува САД секоја година да го потврдат високиот степен на автономија во Хонг Конг за да го оправдаат специјалниот трговски статус на таа територија, како и санкции за кинески и хонгконгшки службеници доколку ги потиснуваат слободите на територијата.

Белата куќа претходно посочи дека Трамп ќе го потпише законот, јави АП.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе