„Ќе се преземат сите мерки за да се заштити суверенитетот“

Кина апелираше до САД да не води трговски преговори со Тајван

Министерството за надворешни работи на Кина апелираше до Соединетите Американски Држави да не водат трговски преговори со Тајван, јавува Ројтерс.

EPA-EFE

„Кина решително се противи на трговските преговори меѓу САД и Тајван и истакнува дека ќе ги преземе сите неопходни мерки за цврсто да ги заштити својот суверенитет, безбедноста и развојните интереси“, соопшти министерството за трговија на Кина.

Тајван и САД претходно објавија дека ќе почнат трговски преговори во рамки на новата иницијатива.

„Политиката „една Кина“ е предуслов за учество на Тајван во економска соработка со странство“, кажа портпаролката на министерството Шу Јуетинг на редовната конференција за новинарите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе