Ким вети: Следниот состанок со Трамп ќе даде резултати

Ким Џонг Ун вети дека неговиот втор самит со американскиот претседател Доналд Трамп ќе доведе до „резултат" кој ќе ги исполни очекувањата на меѓународната заедница, пренесе АП.

Новинската агенција Ксинхуа објави дека лидерот на Северна Кореја го дал ветувањето за време на посетата на Пекинг.

Кинескиот претседател Си Џинпинг во таа прилика ги повика Северна Кореја и САД да „се најдат на половина пат“.

Си додаде дека е дадена „ретка историска можност“ за политичко решавање на ситуацијата на Корејскиот полуостров, наведе Ксинхуа.

Севернокорејскиот лидер до вчера престојуваше во дводневна посета на Кина, четврта од минатата година.

Кина е важен дипломатски фактор во чувствителните преговори за нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг, бидејќи Пекинг е главниот сојузник и трговски партнер на Северна Кореја.

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе