Ким вети: Следниот состанок со Трамп ќе даде резултати

Ким Џонг Ун вети дека неговиот втор самит со американскиот претседател Доналд Трамп ќе доведе до „резултат" кој ќе ги исполни очекувањата на меѓународната заедница, пренесе АП.

Новинската агенција Ксинхуа објави дека лидерот на Северна Кореја го дал ветувањето за време на посетата на Пекинг.

Кинескиот претседател Си Џинпинг во таа прилика ги повика Северна Кореја и САД да „се најдат на половина пат“.

Си додаде дека е дадена „ретка историска можност“ за политичко решавање на ситуацијата на Корејскиот полуостров, наведе Ксинхуа.

Севернокорејскиот лидер до вчера престојуваше во дводневна посета на Кина, четврта од минатата година.

Кина е важен дипломатски фактор во чувствителните преговори за нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг, бидејќи Пекинг е главниот сојузник и трговски партнер на Северна Кореја.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе