Ким на бел коњ јава на корејската света планина (ФОТО)

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун се искачи, јавајќи на бел коњ, на планината Пекту, највисоката во земјата со големо симболично значење за династијата Ким.

Низата фотографии објавени од државната агенција КЦНА го прикажуваат Ким како јава на планината покриена со снег.

Ова не е првпат да се искачи на планинскиот врв висок 2.750 метри, а аналитичарите велат дека таквата постапка обично претходи на објавувањето на некои големи одлуки, пренесе Би-би-си.

Планината Пекту има посебно место во идентитетот на земјата и се смета за родно место на таткото на Ким Џонг Ун. „Неговото јавање на планината Пекту е голем настан со огромно значење во историјата на Корејската револуција“, наведе КЦНА.

Аналитичарите велат дека симболиката го нагласува издржувањето на Северна Кореја на меѓународните санкции и притисокот врз нејзините нуклеарни оружја и програми за балистички ракети.

„Ова е изјава, симбол на пркос“, рече Џошуа Полак, експерт за Северна Кореја од Институтот за меѓународни студии Мидлбери во Калифорнија.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе