По предупредувањето дека ќе побара „алтернативен пат“

Ким Џонг Ун во Кина по четврти пат

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун престојува во официјална посета на Кина, на покана од кинескиот претседател Си Џинпинг.

Како што пренесуваат кинеските државни медиуми, тој ќе престојува во Кина од 7 до 10 јануари, и тоа е негова четврта средба со претседателот Си во изминатата година, пренесе Ројтерс.

Ким Џонг Ун е во посета на Кина само неколку дена откако предупреди дека можеби ќе побара „алтернативен пат" доколку САД не ги олеснат санкциите и притисокот врз неговата изолирана земја.

Посетата на Ким во Кина, како најважен економски и дипломатски сојузник на Северна Кореја, се одвива додека се во тек преговори за негова втора средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

Ким минатата недела во новогодишниот говор рече дека е подготвен да се состане со Трамп во било кога за да ја постигнат заедничката цел денуклеаризација на Корејскиот полуостров. Сепак, тој предупреди дека би можел да побара „алтернативен пат" доколку продолжат американските санкции и притисокот врз Северна Кореја.

Само во минатата година, Ким три пати патуваше во Кина, пред и по состанокот со претседателот на САД, Доналд Трамп и јужнокорејскиот претседател Мун Jae Ин.

Во придружба на лидерот на Северна Кореја се неговата сопруга Ри Сол Ју, министерот за надворешни работи Ри Јонг Хо и други високи претставници на Северна Кореја.

Јужнокорејските медиуми во понеделникот објавија дека севернокорејскиот воз во кој најверојатно е висок официјален претставник од таа земја ја преминал границата со Кина, додека јапонската агенција Кјодо објави дека на гостите во хотелот во кинескиот град Дандонг, кој се наоѓа во близина на границата со Северна Кореја, а чии соби гледаат кон пругата им бил забранет престојот во собите додека поминувал возот.

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе