Ким Џонг Ун ѝ го честиташе јубилејот на британската кралица Елизабета Втора

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ѝ ги честиташе на кралицата Елизабета Втора нејзините 70 години на престолот, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Пјонгјанг. Велика Британија вчера започна четиридневни забави и паради за да ги прослави рекордните 70 години на британскиот престол на кралицата Елизабета Втора.

Фото: ЕПА

„Ви ги упатувам своите честитки, до Вас и до Вашиот народ, по повод националната прослава во вашата земја“, напиша Ким во пораката.

Лондон и Пјонгјанг воспоставија дипломатски односи во 2000 година. Двете земји ги задржаа амбасадите и покрај влошените односи меѓу Северна Кореја и западните земји поради нејзината нуклеарна програма. Во моментов, британската амбасада во Пјонгјанг е затворена поради драконските мерки во Северна Кореја поврзани со ковид-19.

Минатата година официјалната новинска агенција КЦНА објави дека кралицата Елизабета Втора му ја честиташе на Ким Џонг Ун годишнината од основањето на Северна Кореја на 9 септември.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе