Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на новиот „супер-голем мулти-ракетен фрлач" (ФОТО)

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на „супер-голем мулти-ракетен фрлач", објави агенцијата КЦНА.

Северна Кореја вчера испали два балистички проектили со краток дострел во морето кај својот источен брег, соопшти јужнокорејската војска, најнов во низата нејзини ракетни тестови, седми по ред, откако преговорите за денуклеаризација се во застој.

Фотографиите објавени од севернокорејските државни медиуми го прикажуваат лансирањето на ракетата.

Аналитичарите велат дека се чини дека тоа е најмалку четврт нов ракетен систем што Пјонгјанг го демонстрираше откако процесот на преговори е во застој, по неуспешниот втор самит на американскиот претседател Доналд Трамп и Ким во Ханој во февруари.

Ким рече дека „млади научници кои ветуваат“ стојат зад новиот ракетен систем и дека тие се „скапоцено богатство на земјата“, објави КЦНА.

Серијата ракетни тестови се сметаат дека се одговор на неодамнешните воени вежби меѓу САД и Јужна Кореја за кои Пјонгјанг рече дека се проба за инвазија на Северна Кореја.

Пјонгјанг и Вашингтон моментно се обидуваат повторно да ги започнат преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја и економските санкции.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе