Ким Џонг Ун ги нарече САД најголемиот непријател воочи инаугурацијата на Бајден

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повика на развој на понапредно нуклеарно оружје и рече дека САД се „нашиот најголем непријател", објавија државните медиуми, што претставува силен предизвик за новоизбраниот американски претседател Џо Бајден само неколку дена пред да ја преземе функцијата.

Фото: ЕПА

„Непријателската политика на Вашингтон нема да се промени без оглед кој ја презема Белата куќа, но откажувањето од таа политика ќе биде клучно за севернокорејско-американските односи“, рече Ким, според државната новинска агенција КЦНА.

„Нашите надворешно-политички активности треба да се фокусираат на совладување на САД, нашиот најголем непријател и главната пречка за нашиот иновативен развој“, рече Ким за време на реткиот партиски конгрес во Пјонгјанг.

Северна Кореја не би го „злоупотребила“ своето нуклеарно оружје, рече Ким, но земјата го проширува својот нуклеарен арсенал, вклучително и „превентивни“ и „одмазднички“ ударни капацитети и боеви глави од различна големина.

Ким повика на развој на опрема што вклучува хиперсонично оружје, интерконтинентални балистички ракети, шпионски сателити и беспилотни летала.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе