Киев: Престанете да ни нудите капитулација маскирана како дипломатија

Михајло Подолјак, советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, се осврна на Твитер на повиците на дипломатско решение на конфликтот со Русија.

EPA-EFE

„Кога некој зборува за „дипломатска спогодба“, тој всушност предлага Украина да се согласи на ултиматумот на Русија: „Предајте ги териториите и признајте го поразот““, напиша Подолјак.

„Украинскиот народ никогаш нема да се согласи на тоа. И затоа ве молам: престанете да ни нудите капитулација маскирана како дипломатија“, заклучи Подолјак.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе