Повика на разговори

Каталонскиот лидер: Протестите ќе траат сѐ додека владата на Шпанија не ги слушне нашите барања (ВИДЕО)

Каталонскиот лидер Ким Тора изјави дека масовните протести во тој шпански регион, кои во претходните денови често прераснуваа во судири со полицијата, нема да престанат сѐ додека владата на Шпанија не прифати да ги слушне барањата на каталонските сепаратисти.

„Ова нема да престане ако не седнеме да разговараме“, кажа Тора денес за Асошиејтед прес.

Масовните протести во Барселона и другите каталински градови секојдневно се одржуваат од минатиот понеделник, кога врховниот суд на Шпанија ги осуди деветте поранешни каталонски функционери на затворски казни од девет до 13 години, поради улогата која ја имаа во обидот за одвојување на Каталонија од Шпанија во 2017 година.

Тора го критикуваше шпанскиот премиер во технички мандат Педро Санчез што не се согласил да се сретне со него денес во Барселона, каде што ги посети полицајците повредени на протестите.

Каталонскиот лидер кажа дека Мадрим мора да сфати дека „не може да се управува со Шпанија без слушање на гласот на Каталонците.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе