Каталонија: Уставниот суд на Шпанија го прогласи каталонскиот референдум за нелегален

Врховниот суд во Шпанија официјално пресуди дека спорниот референдум за независност на Каталонија е нелегален, бидејќи регионалниот закон што го поддржал е во спротивност на шпанскиот устав, пренесе Индепендент.

Каталонскиот регионален парламент го усвои т.н. „закон за референдум за самоопределување“ на почетокот на септември.

Регионалните водачи го започнаа референдумот од 1-ви октомври за тоа дали регионот треба да се одвои од Шпанија.

Шпанскиот Уставен суд претходно привремено го суспендираше законот, додека судиите го оценуваа приговорот на шпанската влада за тоа.

Во својата одлука во вторник, судот соопшти дека законот е против националниот суверенитет и „неразделното единство на шпанската нација“.

Судот соопшти дека парламентарната седница која го одобрила законот исто така била нелегална.

Портпаролот на каталонската влада Џорди Турул рече дека не е изненаден, велејќи: „Се соочуваме со извршна власт во државата која ја користи судската власт за да го блокира законодавството“.

Во Барселона демонстрантите се собраа за нови демонстрации за да побараат ослободување на двајцата водачи на движењето за независност на Каталонија, кои беа затворени во истражна постапка.

Мадридскиот судија во понеделникот привремено ги затвори Џорди Санчез и Џорди Кјуксарт, водачите на основните организации Каталонско Национално Собрание и Омниум Култура.

Храбрите лидери можат да успеат со порака за надеж, отвореност и инклузивност и со промовирање на визија за напредок заснована на веродостојни реформи.

повеќе

Кога панаѓурот ќе помине, и кога наредното утро ќе се погледнете во огледало – сите работи што ве прават незадоволни од самите себеси и понатаму ќе бидат видливи: и изгледот, и навиките, и карактерот... Само идентитетот ќе ви го нема.

повеќе

Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција, доколку биде ратификуван, ќе влезе во аналите на историјата на дипломатијата.

повеќе