Отсуство на реакција

Карл Билт: Вучиќ правеше шоу за авионот од Кина, а кога стигна помошта од ЕУ го нема нигде (ФОТО)

Шведскиот политичар и дипломат и копретседавач на Советот на Европа за надворешна политика Карл Билт напиша на Твитер, реагирајќи на помошта која Европската Унија ѝ ја испрати на Србија поради епидемијата на коронавирусот, дека е забележливо отсуството на реакција на српските државни функционери на тоа, како онаа кога пристигна авионот од Кина, пренесува Н1.

Реагирајќи на твитот на амбасадорот на ЕУ во Србија Сем фабрици за помошта која од Брисел стигнала во Белград, Билт напиша дека кога Кина испратила авион со експерти и медицинска опрема, претседателот на Србија Александар Вучиќ од тоа „направи голема претстава“.

„Кога Кина испрати авион со помош за Србија, претседателот Вучиќ направи голема претстава од тоа. Но, кога стигна далеку поконкретната помош од Европската Унија, никаде не можевте да видите ни фанфари ниту претседателот“, напиша Билт.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе