Капакот на моторот од патничкиот авион на Јунајтед ерлајнс одлетал над Тихи Океан (ВИДЕО)

„Најстрашен лет во мојот живот", вели една патничка откако дел од авионот одлета во воздух.

Летот на Јунајтед ерлајнс бил приморан на итно слетување откако неговиот мотор почнал да се распаѓа над Тихи Океан.

Патниците велат дека слушнале „силно бум“ и авионот „навистина почнал да се тресе“ откако дел од капакот на моторот одлетал во воздух.

Една патничка го опиша како „најстрашен лет во мојот живот“ откако авионот слета безбедно во Хонолулу.

На видеото снимено од еден патник се гледа како на моторот му недостасува надворешниот капак, а тресејќи се парчиња од обвивката летаат на ветрот.

Драмата започнала околу 35 минути пред летот 1175 на Јунајтед ерлајнс од Сан Франциско да слета на Хаваи. Пилотите прогласиле вонредна состојба поради вибрациите во десниот мотор и го предупредиле екипажот на земја на аеродромот.

Боинг 777 слетал безбедно, изјави портпаролот на Федералната администрација за авијација (ФАА). Околу 363 патници и 10 членови на екипажот биле во авионот.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе