Велика Британија

Кандидатите се соочуваат со првична селекција во битката за британски премиер

Десетте кандидати кои ќе се кандидираат за да ја заменат премиерката на Велика Британија Тереза Меј денес се соочуваат со првиот круг гласање - кога барем еден од нив ќе отпадне.

Конзервативните пратеници ќе го одржат своето прво тајно гласање за натпреварот за раководство на владејачката партија со што ќе почнат да ги намалуваат кандидатите.

Сите 313 пратеници можат да гласаат и секој кандидат кој нема да добие поддршка од 16 колеги ќе отпадне. Ако сите ја поминат таа пречка, тој со најмал број гласови ќе биде исфрлен.

Меј останува премиерка сè додека не биде избран нејзиниот наследник, а во петокот се повлече од функцијата лидер на партијата, по неуспехот да го исполни својот план за излез на Велика Британија од Европската унија по речиси три години на функцијата.

Според букмејкерите поранешниот секретар за надворешни работи Борис Џонсон е фаворит за победа на натпреварот за замена на Меј.

Поранешниот градоначалник на Лондон во средата ја започна својата кампања, велејќи дека без договор ќе ја изведе Британија од ЕУ само како „последно средство“ ветувајќи дека ќе ја обедини длабоко поделената земја околу брегзитот.

Меѓупартискиот напор да се блокира хаотичниот крај на 46-годишното партнерство во средата беше неуспешен, со што потенцијално се остави поголем простор за маневрирање за иден премиер.

Џонсон рече дека ако Парламентот во целост го блокира брегзитот, „ќе ги сносиме последиците и ќе се соочиме со смртна одмазда од електоратот“.

Како најголеми ривали на Џонсон се сметаат секретарот за надворешни работи Џереми Хант и поранешната лидерка на Долниот дом Андреа Лидсом.

Досега на натпреварот доминираа откровенијата од минатото за користење дрога од страна на кандидатите и расправии околу најдобриот начин за решавање на брегзитот.

Но, денешното гласање ќе го открие сегашното ниво на поддршка на секој кандидат.

Секретарот за здравство Мет Хенкок, поранешниот министер за пензии Естер Меквеј и поранешниот министер за имиграција Марк Харпер се тројцата кои најверојатно први ќе отпаднат.

Меквеј се залага за брегзит без договор, тврдејќи дека договорот постигнат од Меј ја држи Велика Британија тесно поврзана со ЕУ, додека Хенкок е против излез без договор.

Харпер вели дека ќе биде потребно продолжување по рокот на 31 октомври за да се обезбеди договор, но тој ќе биде подготвен порадо да ја напушти Европската унија без договор отколку да остане во блокот.

Министерот за внатрешни работи Сајид Џавид во средата ја започна својата кампања, ветувајќи дека ќе добие ревидирана верзија од договорот на Меј до парламентот до 31 октомври.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.

повеќе

Овој термин, без исклучок го употребуваат сите партии кога се во опозиција. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, ДПА...

повеќе