Канада од Украина ги повлекува семејствата на дипломатите

Канада денес објави дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати во Украина поради тензиите со Русија околу источноевропската земја.

EPA-EFE

Американскиот Стејт департмент во неделата објави дека на членовите на дипломатските семејства им наложил да ја напуштат Украина, кажувајќи дека воена акција на Русија може да се случи во кој било момент.

„Поради руското трупање војска и дестабилизирачките активности во Украина и околу неа, решивме привремено да ги повлечеме децата на персоналот на канадската амбасада на возраст под 18 години и членовите на семејствата во нивна придружба“, изјави канадското министерство за надворешни работи.

Во соопштението нема други детали. Канада, која е во лоши односи со Москва од анексијата на Крим во 2014 година, минатата недела објави дека на Украина ќе ѝ понуди заем од 120 милиони канадски долари.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе