Канада од Украина ги повлекува семејствата на дипломатите

Канада денес објави дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати во Украина поради тензиите со Русија околу источноевропската земја.

EPA-EFE

Американскиот Стејт департмент во неделата објави дека на членовите на дипломатските семејства им наложил да ја напуштат Украина, кажувајќи дека воена акција на Русија може да се случи во кој било момент.

„Поради руското трупање војска и дестабилизирачките активности во Украина и околу неа, решивме привремено да ги повлечеме децата на персоналот на канадската амбасада на возраст под 18 години и членовите на семејствата во нивна придружба“, изјави канадското министерство за надворешни работи.

Во соопштението нема други детали. Канада, која е во лоши односи со Москва од анексијата на Крим во 2014 година, минатата недела објави дека на Украина ќе ѝ понуди заем од 120 милиони канадски долари.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе