Канада најави забрана за употреба на опрема од кинеските компании Хуавеј и ЗТЕ

Канада планира да ја забрани употребата на опремата од двете најголеми кинески телекомуникациски компании, Хуавеј и ЗТЕ, во својата телефонска мрежа 5Г, што треба да ги подобри канадските мобилни интернет услуги и да ја „брани сигурноста и безбедноста на Канаѓаните".

Фото: ЕПА

Забраната за Хуавеј и ЗТЕ во четвртокот ја најави канадскиот министер за индустрија Франсоа-Филип Шампањ, кој рече дека овој потег ќе ги подобри канадските мобилни интернет услуги и ќе ја „брани сигурноста и безбедноста на Канаѓаните", пишуваат светските агенции.

Тие компании веќе имаат забрани во неколку земји, вклучувајќи ги Обединетото Кралство, САД, Австралија и Нов Зеланд. Четирите земји, заедно со Канада, имаат договор за споделување разузнавачки информации под името Пет очи. Овој договор е развиен за време на Студената војна како механизам за следење на Советскиот Сојуз и споделување доверливи информации. Објавата на Канада беше очекувана бидејќи нејзините сојузници веќе им забранија на Хуавеј и ЗТЕ да работат во нивните сопствени 5Г мрежи.

Шампањ рече дека одлуката е донесена по „целосен преглед на нашите безбедносни агенции и консултации со нашите најблиски сојузници. Во светот на 5Г, во време кога во секојдневниот живот сè повеќе се потпираме на нашата мрежа, ова е вистинската одлука“.

Портпаролот на кинеската амбасада во Отава рече дека Пекинг ја гледа безбедносната загриженост на Канада како „изговор за политичка манипулација“. Портпаролот на Кина, исто така, ја обвини Канада дека соработува со Соединетите Американски Држави за потиснување на кинеските компании. Кинеската амбасада во Отава, Хуавеј и ЗТЕ не одговорија веднаш на барањата за коментар.

Одлуката на канадската влада значи дека на телекомуникациските компании во земјата повеќе нема да им биде дозволено да ја користат опремата на Хуавеј и ЗТЕ. Компаниите кои веќе имаат инсталирано опрема од кинески производители сега мора да ја отстранат, рече Шампањ. Некои од најголемите кинески технолошки и телекомуникациски компании беа мета на САД и другите западни земји во последниве години поради загриженоста за националната безбедност.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе