Камера снимила што направил ураганот Ида за еден час (ВИДЕО)

Ураганот Ида ја погоди вчера американската сојузна држава Луизијана, југозападно од Њу Орлеанс, како ураган од 4-та категорија, објави американскиот Национален центар за урагани во Мајами.

EPA-EFE

Тој донесе со себе максимални ветришта од околу 240 километри на час кога го погоди брегот при минувањето на Мексиканскиот Залив, соопшти Центарот.

И покрај ризикот да се засили во ураган од 5-та категорија, Ида сепак постепено се смири откако навлезе на копното.

Ураганот Ида го погоди брегот во близина на Форт Форшон, шестнаесет години по ураганот Катрина кој го уништи тој регион на југот на САД.

Безбедносните камери на пожарникарската станица во Делакроа во сојузната држава Луизијана забележале што направил ураганот за само еден час.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе