Кај маж во Кина откриен птичји грип

Инфекција со вирусот на птичјиот грип е откриена кај 41-годишен пациент во регионот Јиангсу во источна Кина.

Фото: ЕПА

Според Националниот здравствен комитет на Кина (НХЦ), вирусот Х10Н3 е откриен кај 41-годишен пациент во источниот регион Jиангсу.

Пациентот, чие име не е објавено, се пријавил во локалната болница на 28 април, откако пет дена пред тоа добил симптоми како што се треска и малаксаност.

Во соопштението се наведува дека по обемни пребарувања е откриен вирусот Х10Н3.

Како што беше најавено, станува збор за вирус со помал интензитет на пренесување и меѓу птиците, а можноста за масовно ширење кај луѓето е мала.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе