Кај маж во Кина откриен птичји грип

Инфекција со вирусот на птичјиот грип е откриена кај 41-годишен пациент во регионот Јиангсу во источна Кина.

Фото: ЕПА

Според Националниот здравствен комитет на Кина (НХЦ), вирусот Х10Н3 е откриен кај 41-годишен пациент во источниот регион Jиангсу.

Пациентот, чие име не е објавено, се пријавил во локалната болница на 28 април, откако пет дена пред тоа добил симптоми како што се треска и малаксаност.

Во соопштението се наведува дека по обемни пребарувања е откриен вирусот Х10Н3.

Како што беше најавено, станува збор за вирус со помал интензитет на пренесување и меѓу птиците, а можноста за масовно ширење кај луѓето е мала.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе