На границата на Таџикистан и Авганистан се спроведуваат воени вежби предводени од Русија

Постсоветскиот безбедносен блок предводен од Русија започна со најголемите воени вежби во близина на границата меѓу Таџикистан и Авганистан во последните години, пред преговорите меѓу новите талибански власти и големите регионални сили.

Илустрација: ЕПА

Таџикистан одби да го признае талибанското водство во Авганистан, и на двете страни на границата се натрупуваат воени сили.

Вежбите на Организацијата на договорот за заедничка безбедност (ЦСТО) ќе вклучуваат 5.000 војници, повеќе од половина од Русија, соопштија руското и таџикистанското министерство за одбрана.

Војниците исто така ќе вежбаат спречување илегални гранични премини.

Таџикистан дели 1.400 километри долга граница со Авганистан.

Шестдневните вежби следат по серија помали вежби одржани во близина на границата со Авганистан, од страна на Русија и нејзините сојузници од централна Азија во август и септември.

Русија стравува од можна исламистичка инфилтрација во поранешните советски републики во Централна Азија, што Москва ги смета за свое јужно одбранбено крило.

Москва има воена база во Таџикистан и ја уверува дека ќе ѝ помогне во случај на прекугранични напади.

Талибанска делегација на високо ниво ќе ја посети Москва оваа недела на разговори со Кина, Пакистан, Индија и Иран, иако висок руски функционер изјави дека не очекува напредок.

Замир Кабулов, специјален руски претставник за Авганистан, исто така рече дека претставници од Русија, САД, Кина и Пакистан ќе се состанат одделно во вторник во Москва за да ги усогласат ставовите за промената на ситуацијата во Авганистан.

Талибанците ја презедоа власта во Авганистан на 15 август по повлекувањето на силите на НАТО. Во Кабул влегоа без отпор.

Нивната влада се соочува со многу проблеми. Се заканува тешка хуманитарна криза, економијата е пред колапс, а радикалните сунити на Исламската држава ги напаѓаат шиитите. Сушата и зимата што доаѓа, како и зголемувањето на цените на горивата, ја влошуваат ситуацијата.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе