Кадиров му се закани на Зеленски: Ќе завршиме со тебе деновиве

Лидерот на руската република Чеченија Рамзан Кадиров оцени, коментирајќи ја изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Украина е спремна да се бори десет години, дека за Зеленски сè ќе заврши за само неколку дена.

EPA-EFE

„Прочитав дека Зеленски изразил спремност да се бори десет години“, кажа Кадиров во аудиоснимка објавена на каналот на Телеграм на чеченскиот претседател.

Кадиров му препорача на Зеленски да оди, како што кажа, „кај својот поголем брат (американскиот претседател Џо) Бајден и да се ракуваат“, алудирајќи на ситуацијата во која минатата недела се најде претседателот на САД.

Бајден, откако го заврши говорот во Северна Каролина, се сврте на страна и пружи рака за да се ракува, иако во негова близина немаше никого.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе